Dziś mija dokładnie 200. rocznica śmierci generała Michała Sokolnickiego, inżyniera, dowódcy w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej i wojen napoleońskich. Generał Sokolnicki urodził się w Wierzei, o czym pamięta tylko niewielka grupa osób z Dorotą Gąsiorowską z Towarzystwa Miłosników Ziemi Dusznickiej na czele. Dorota Gąsiorowka podejmowała próby upamiętnienia Generała, pojawił się nawet pomysł związanej z jego osobą ekspozycji lub tablicy w zrewitalizowanej strażnicy w Wierzei. Wszystko jednak grochem o ścianę, bo wójt Boguś zablokował wszelkie inicjatywy związane ze strażnicą.

 

O Generale też się nie mówi, bo polityka historyczna wójta Bogusia jest inna: wójt Boguś skoncetrowany jest na kreowaniu legendy własnej rodziny i robieniu ikony ze swojej matki, działaczki Solidarności w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz demonstrowaniu liczydła ojca, którym ojciec wójta Bogusia posługiwał się w sklepie, sprzedając lodówki i drobniejszy asortyment.

 

Przypomnijmy słowa, które padły niedawno w Wierzei: są ludzie, którzy swoim działaniem budują sobie pomniki i tacy, których pomnikiem jest pustka, bo nie tylko nie potrafią budować, ale niszczą, motywowani złą wolą. Wójt Boguś nie tylko nie upamiętnił wybitnego generała (może nawet nie wiedział dotąd, kto to jest), ale również zamierza burzyć zabytki – strażnica w Wierzei ma być pierwsza.

 

 

Informacja o obchodach:

http://www.fronda.pl/a/polacy-uczcili-pamiec-wielkiego-gen-sokolnickiego-ktory-zmarl-dokladnie-200-lat-temu,79036.html

 

Sylwetka generała Sokolnickiego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Sokolnicki_(generał)

 

 

Napisane przez Subbuteo dnia 25.09.2016, 16:36:23